Yoyo: Od hračky po umění

Yoyo: Od hračky po umění


Určitě si většina z vás dokáže vybavit hračku, o které se v historii nacházejí zmínky už před čtyřmi tisíci lety. Tato hračka také původně sloužila jako uklidňující pomůcka pro vojáky. Jedná se o yoyo (jojo). Ovšem nejspíše už ne tolik z vás bude znát jeho novou podobu. Plastové či kovové s otáčivým ložiskem uprostřed, které vám zamezuje dělat ten jeden stereotypní pohyb - cuknutí provázkem a následné "vyvezení" yoya po něm.

S moderní podobou této původně primitivní hračky se dají dnes dělat nejrůznější kousky. Od Eiffelovy věže po Supermana. Když člověk dojde do pokročilého stádia, může začít vymýšlet vlastní triky. S jedním provázkem a kouskem kovu na něm se dají dělat kolikrát neuvěřitelné věci. Natolik dobré, že s nimi lidé po celém světě jezdí a účastní se soutěží, kde mohou svoje měsíce dřiny a příprav předvést.

Yoyování se také dělí dále do několika kategorií. 1A, 2A, 3A, 4A a 5A. A najednou se vám otevírají možnosti jako triky s dvěma yoyy zároveň nebo s yoyem, které není připevněné na provázku, či ho můžete dostat do fáze, kdy nad ním nemáte stálou kontrolu, ale kombinujete ho dohromady s hrací kostkou, kterou prohazujete vzduchem, a tak dále.

V samotné České republice má tato atrakce poměrně široké zastoupení. Mezi nejznámější jména musíme určitě zařadit Václava Kroutila - několikanásobného mistra ČR v kategorii 1A a také mistra Evropy, Petra Kavku - "specialistu" na 5A kategorii (freehand - provázek připevněný ke hrací kostce) a několikanásobného mistra ČR a také mistra Evropy v 5A kategorii a mnoho dalších. Co se soutěží týče, nesmíme určitě vynechat zmiňované Mistroství ČR, Evropy a nakonec i světa. Do těchto akcí můžeme dále započítat CYA tábor (Tábor České Yoyo asociace), kde se sejde několik lidí po celé České republice a užívají si nejrůznější akce spojené se samotnými yoyy, ale i mimo ně. Jako odpolední fotbal, ranní rozcvička nebo soutěže o nejkreativnější divadelní hru. Jedním z vyvrcholení tábora je večerní CYA soutěž, kde máte možnost předvést své sestavy v tom nejlepším světle.

Musíte také ale občas počítat s různými "bolístkami". Od popáleného prostředníčku díky provázku, až po boule od zašmodrchaného provázku, díky kterému se vaše yoyo dostane až na vaše čelo. A věřte mi, při prudkém hodu to již je cítit. Pravda, rozdíl mezi plastem a kovem je obrovský, ale s těmito "neúspěchy" musíte na začátku počítat.

I tak ale zůstává yoyo za mě velice kreativní věcí, ze které můžete vytáhnout všechno možné a záleží opravdu na vaší nápaditosti, a samozřejmě i trpělivosti, co ze sebe dostanete. Možná si teď někteří z vás řekli, co by vás taková sranda stála? Nebojte, při správném hledání se do čtyřciferných čísel určitě nedostanete. Tak co na to říkáte? Nezkusíte se připojit k Yoyo komunitě taky?

Člověk s yoyem