Studentská JA firma roku

Studentská stávka


Založit studentskou firmu není tak jednoduché, jak se zdá. Nelze jen tak z ničeho nic začít něco prodávat a vydělávat si tím. Je potřeba spousta různých povolení a práci vám ztěžují i nejrůznější podmínky. S těmito věcmi nám však pomohla nezisková organizace JA Czech, díky které můžeme svobodně podnikat a vést školní bufet. Značný počet náležitostí je vyřešen pod zastoupením této velké společnosti. Mimo to se můžeme zúčastnit zajímavých workshopů a také veletrhu Studentská JA firma roku. Tam se letos vypravily dvě firmy z třetích ročníků, které se střídají v provozu školního bufetu.

Vše se odehrálo v prostorách jednoho z obchodů v Galerii Harfa v Praze. Na toto místo se vešlo neuvěřitelných čtyřicet studentských firem z celé republiky, které se zabývají různými oblastmi podnikání. Každá firma se snažila na zákazníky zapůsobit svým originálním produktem, výzdobou svého stánku a vystupováním svých členů. Naši školu reprezentovaly firmy Havlíčkův Brot a Live to eat.

Firma Havlíčkův Brot ze 3. A se běžně zabývá prodejem různých druhů obloženého pečiva, domácích zákusků a salátů. Na veletrh byla odvezena z této nabídkové studnice pouze část produktů. Během veletrhu se firma zaměřila na chléb, a to na jeho sladký i slaný způsob. Začínalo se s domácími chleby namazanými pomazánkami z červené řepy, brokolice a tvarohu, které byly obložené zeleninou a sýrem. Poté na řadu přišel banánový chlebíček se sušenkovou pomazánkou, ořechy a ovocem. Celou nabídku uzavíral salát Coleslaw podávaný v papírových miskách a s dřevěnou vidličkou. Stánek této firmy zdobilo logo s obličejem třídního učitele 3. A pana Drahomíra Havlíčka, spousta květin a tabule s nápisem „Láska prochází žaludkem“. Zástupci firmy Kristýna Cahová, František Petrů, Ostap Patiy, Kateřina Pelikánová a Daniela Cejpková se celý veletrh snažili toto heslo naplnit.


Firma Live to eat


Druhá firma Live to eat ze septimy se odklonila od konceptu běžného bufetu a na svém stánku na veletrhu zřídila koktejlový bar. Zákazníci si mohli zakoupit několik druhů smoothie složených z mnoha druhů ovoce. V nabídce byly také kelímky s jahodami a pro ty, kteří si chtěli dát i něco k zakousnutí, tu čekal jahodový cheesecake. Místo bylo čistě upraveno a už na první pohled vypadalo nádherně barevně. Celý stánek totiž zdobily různobarevné balónky, a proto ho nešlo jen tak přehlédnout. Dobře působila také tabulka alergenů, které byly uvedeny i u cenovek samotných produktů firmy. O spokojenost zákazníků se starali zástupci firmy Jiří Hanák, Veronika Nováková, Tereza Filipová a Kristýna Filipová.

Každá firma na veletrhu měla několik úkolů. Spoustu jich bylo třeba vykonat již před konáním akce, ale ty hlavní museli studenti splnit na místě. Nejprve podstoupili rozhovor s porotou o fungování firmy, během jehož se musel každý člen představit a zodpovědět na otázky z oblasti, v níž se pohybuje při provozu. Poté členy firem čekala velká prezentace na pódiu před hledištěm, které se vytvořilo před obchodem v chodbě obchodního centra. Prezentující měli k dispozici tři minuty, aby v základních bodech svou firmu představili. Pokud tento čas překročili, byla prezentace přerušena. Poté opět dostali prostor porotci se svými otázkami.

Podle různých hodnotících kritérií, která si porota vedla, bylo vybráno TOP 5 nejlepších studentských JA firem. Ani jedna z našich firem v soutěži bohužel neuspěla. Příští rok tak opět nastane možnost pro další firmu, která v září vznikne, získat první ocenění pro Katolické gymnázium. Budeme věřit, že se to jednou povede.