Studenti volí prezidenta


Studenti volí prezidenta


Jak jistě víte, po volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se dostávají do popředí další volby. Tentokrát půjde o volby prezidentské a je tak už podruhé v novodobé historii naší země možno přímo rozhodnout o tom, kdo se stane hlavou státu na dalších pět let. Reálné volby jsou až v lednu, my si je však budeme moci vyzkoušet jako studenti už 12. a 13. prosince od 7:45 na recepci naší školy. Hlasování se týká všech studentů nižšího i vyššího gymnázia a bude rozděleno do dvou uren. Bude se jednat o první kolo, ze kterého postoupí dva kandidáti, o kterých se bude hlasovat v druhém kole. Vítěz druhého kola bude i vítěz voleb a nastávající prezident na pětileté období.

Budeme nanečisto rozhodovat, zda svoje druhé a poslední období prožije současný prezident Miloš Zeman nebo ho v této pozici nahradí někdo úplně jiný. Toho ‘’někoho jiného’’ si budeme moci vybrat hned z osmi oficiálních kandidátů, kteří splnili podmínky pro svou kandidaturu - tedy sesbírali 50 000 a více platných podpisů od občanů nebo se jim podařilo získat podpis od 20 poslanců nebo 10 senátorů.

Abych byl konkrétní, bude možné hlasovat pro následující kandidáty: Michal Horáček, Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Mirek Topolánek, Vratislav Kulhánek, Petr Hannig, Pavel Fisher, Jiří Hynek a Marek Hilšer.

Jak je možné vidět, mezi kandidáty se nachází jak zkušení politici, tak lidé nadstraničtí, kteří byli svůj profesní život mimo politiku. Jsou zde lidé, jejichž práci jste si mohli už během let ověřit, i ti, o kterých možná právě teď slyšíte poprvé. Ať je to jakkoli, rozhodně se nezapomeňte podívat také na další článek, který Vás se všemi těmito osobami podrobně seznámí.

Při studentských volbách Vám přeji šťastnou ruku. Volte podle svého vlastního mínění, které si můžete ověřit třeba skrz web https://www.prezident21.cz/calculator. Nejdůležitější ale je, k té urně vůbec jít. Protože ten, který nemá zájem se podílet na politice, ať si na ni potom nestěžuje.