Sex před svatbou? Ano nebo ne?Na to, aby mohla začít fungovat internetová stránka, televizní stanice nebo třeba školní časopis, je potřeba nápad. Nápad, který zaujme a upoutá pozornost. Proto jsme se rozhodli k trošku odvážnějšímu, a pro některé možná kontroverznímu tématu. Nebudeme si lhát. Sex, drogy, a poslední dobou Kájínek, hýbou světem. Dle mého názoru je také zajímavé vypustit dotazník na toto téma po katolické škole.

Pojďme se nejdříve podívat na takovou malou statistiku:

Dotazník vyplnilo: 192 lidí


Pohlaví: (v procentech)


Jaký navštěvujete stupeň školy? (v procentech)


Jste věřící? (v procentech)


Jaký je Váš vztah k církvi? (v procentech)


Jaký je Váš názor na sex před svatbou? (v počtech)


Ze statistiky a grafů vyplývá, že většina lidí si myslí, že je to především na každém páru a okolnostech. Mnoho lidí by mohlo argumentovat například „Svého partnera miluji, proč čekat…“ ovšem na druhé straně stojí názor „Proč do toho jít s někým u koho nevím, jestli s ním budu do konce života?“. Musím říct, že mě překvapily dvě věci. První věc, na dotazníku byl poměrně vysoký počet chlapců a mužů s odpovědí, že by chtěli počkat až do svatby. V dnešní době velice neobvyklé, řekla bych, a také velice úctyhodné. Druhá věc byla otevřená otázka a její odpovědi. Několik lidí se opravdu rozepsalo a za to bych jim chtěla poděkovat, ať už za vaši důvěru, názory nebo příběhy. Samozřejmě byl dotazník anonymní, proto nevím, čí odpovědi byly.

Podle některých je sex vlastně důvod k samotné svatbě (i když s tímto názorem se sama úplně neztotožňuji, podle mě to opravdu není to nejdůležitější…), anebo dokonce důvod k rozvodu za předpokladu, že by sexuální život nefungoval, jak má.

Také bylo několikrát zmíněn historický kontext, že přikázání „nesesmilníš“ mělo větší smysl v dřívějších dobách. Ať už kvůli prevenci přenosu pohlavních chorob nebo například zneužívání dětí.

Jedna odpověď mě ovšem zaujala opravdu hodně a to taková, ve které bylo zmiňováno, že mnohem větší problém dnešní doby je ten, že lidé vlastně se svatbou nepočítají, a ani je nenapadne, že by tedy do svatby čekat mohli.

Samozřejmě nemůžeme říct, co je správné a co špatné. Záleží na každém a na tom, jak si to srovná v hlavě. Také je hodně důležité, jak k tomu lidé přistupují i z hlediska věku a zodpovědnosti. Přece jen… co by člověk udělal, kdyby zjistil, že se má stát rodičem?

Ale o tom zase někdy jindy…