Olympijské hry

Yoyo: Od hračky po umění


Po čtyřech letech zde máme další zimní olympiádu. Tentokrát v korejském Pchjongčchangu. Na tuto olympiádu se Korea připravovala bezmála dvacet pět let a začínala prakticky od nuly. Se sněhem se v této oblasti nedá moc počítat, i přes poměrně velké mrazy, ale i s tímto si organizátoři poradili a dokázali vybudovat dlouhé, strmé sjezdovky například pro disciplínu zvanou Super G a podobně. A u této konkrétní sjezdové soutěže ještě nějakou chvíli zůstaneme. Před pár dny na ní totiž excelovala česká snowboardařka Ester Ledecká, která dokázala o jednu jedinou setinu sekundy porazit Rakušanku Veithovou, která už v cíli přebírala gratulace za skvělé první umístění.

Nejlepší na tom všem je ale to, že Ester Ledecká se na sjezd na lyžích téměř vůbec nesoustředí (alespoň doteď) a věnuje se snowboardu. O to více to bylo pro nás všechny překvapující. Ester si tak z Pchjongčchangu odveze minimálně jeden zlatý kov.

Dost už o sjezdu a přesuňme se k rychlobruslení. Zde máme hned dvě medaile. O stříbrnou se nám postarala Martina Sáblíková, která zajela i přes předešlé zranění fantastický výkon. A o bronz se nám zasloužila mladičká Karolína Erbanová, která před závodem prohlásila, že tu medaili chce a své slovo dodržela.

Dále se můžeme podívat na lední hokej. Tam si naši borci vedou zatím velmi dobře, dokázali porazit všechny tři týmy v základní skupině a to Kanadu, Koreu a Švýcarsko. Konkrétně s Koreou vyhráli 2:1, s Kanadou 3:2 a se Švýcarskem 4:1. Tím vyhráli základní skupinu, ze které postupují rovnou do čtvrtfinále a vyhnou se tak osmifinále. Naším dalším protivníkem se tak stane buď Slovensko, nebo Amerika.

Nesmíme vynechat také samotný snowboard, kde nám zatím jela Eva Samková, která se svým již klasickým namalovaným knírkem pod nosem dokázala vybojovat třetí místo. Do Pchjongčchangu jela obhájit zlatou medaili, ale třetí místo je také krásný výsledek.

Olympijské hry
Olympijské hry

A nakonec nám tu zůstal také medailový biatlon. Tam se nám z mužského zastoupení postaral o stříbrnou medaili Michal Krčmář, který předvedl ve sprintu krásný výkon jak běžecky, tak na střelnici, a překonal ho již jen Arnda Peiffera. Pro Krčmáře to je tak první velká medaile. Ze ženského zastoupení se nám o bronz postarala Veronika Vítková. Ta měla možnost znovu útočit na umístění v první desítce a výše při hromadném startu, na poslední střelnici bohužel chybovala a musela na trestné kolo, kde se bohužel mylně podívala a jela dvě místo jednoho. Nakonec skončila na čtrnáctém místě. I tak je bronzová medaile z předchozího závodu velký úspěch.

To je z medailí pro Českou republiku prozatím vše. Jak si povedou další závodníci, můžete pečlivě sledovat na programu České televize. A kdyby vás nezaujala ani jedna z těchto disciplín, mohlo by vás zaujmout například krasobruslení, skoky na lyžích nebo akrobatické lyžování. Každý si zkrátka přijde na své. A pokud nejste nadšenci do sněhu a všeho, co ho doprovází, za dva roky se můžete těšit na letní olympiádu. Ale o té zase příště.