Krátké seznámení s Horáckými novinami aneb pracovní stážeV loňském roce jsme se u nás ve škole setkali s novinkou. Jednalo se o zapojení studentů do reálného prostředí sociálních institucí. Tato akce se v letošním roce opakovala a byla dokonce rozšířena o stáže firemní. Cílem bylo, aby si žák třetího ročníku vybral, co chce do budoucna dělat a podíval se, jak to vlastně v jeho vysněné práci funguje. A jak to tedy fungovalo?

Já a i František z naší redakce, jsme si vybrali Horácké noviny. I když na nás ze začátku nebyli příliš připravení, po pár hodinách se vše ustálilo a my se už nezastavili. V pondělí jsme si vyzkoušeli rozhovor s muzikanty na náměstí. Jaké ovšem pro nás nastalo překvapení, když jsme zjistili, že jsou z Rakouska a musíme se s nimi dorozumět anglicky. Naštěstí jsme to zvládli a ještě ten den jsme si napsali kraťoučký článek, který nám dokonce v novinách otiskli.

V úterý jsme se naučili něco o hledání informací a rozpoznávání fake news a vrcholem dne bylo, když jsme se vypravili do ulic dělat anketu a fotit části Třebíče, které se od minulosti dost změnily. Ve středu jsme navštívili zámek a účastnili jsme se srazu zástupců českých a rakouských muzeí. Ve čtvrtek jsme získali individuální hodnocení, vytvořili pár zvídavých kvízů a viděli první opravdovou tiskovou konferenci. Pátek jsme již ošidili, protože já byla již v Antwerpách a pro Františka neměli úkoly. Během celého týdne jsme samozřejmě i psali články a měli možnost se na cokoli zeptat. Proto bych zároveň chtěla i tímto moc poděkovat Horáckým novinám a především Evči, která se nás ujala, když v pondělí dopoledne viděla, jak sedíme a nudíme se. Ve výsledku to pro mě byl jeden z nejpřínosnějších zážitků. Pro zajímavost, jako další stáže byly například praxe u zubaře, ve škole, v pivovaru nebo třeba v reklamních agenturách.

Jako studenti gymnázia dostáváme skvělý základ do života, co se týče vědomostí, ovšem ta praktická činnost a setkání se světem občas může trochu bolet. Proto vidím stáže jako velmi užitečné a doufám, že i další roky budou studenti s nimi spokojení minimálně tak, jak jsem byla já.