Kohoutek nebo slepička?


Vodovodní kohoutek. Věc, se kterou se každý denně setká nesčetněkrát (aspoň by to tak mělo být). Ať už jde o běžnou ranní hygienu, čištění zubů, mytí rukou před jídlem či po jídle. Čas strávený s touto podivně nazvanou věcičkou je různě dlouhý. Občas máme tak moc na spěch, že si vlastně vůbec nestíháme uvědomit, že jsme se s nějakým kohoutkem setkali. Určitě jsou ale i takové chvíle, kdy si nejen uvědomujeme, co používáme, ba dokonce bádáme po důvodu pojmenování té věci. A to je můj případ!

Dnes ráno jsem si při čištění zubů se zámem toto zařízení prohlížela a začala zkoumat původ a důvod jeho jména. Proč kohoutek? Co třeba housárek? Nemá náhodou housárek k vodě blíž než kohoutek? Neměly bychom to my ženy vnímat jako diskriminaci ženského pohlaví? Co třeba vodovodní slepička?

Toto bádání mě natolik zaujalo, že jsem si musela prohlédnout všechny naše vodovodní kohoutky v domě s nadějí, že některý mi toto opeřené zvíře bude aspoň trochu připomínat. Jak velké bylo mé zklamání vám snad nemusím popisovat. Ovšem klidnou mě to nenechalo a touto otázkou jsem zaměstnala celou naši rodinu.

Nápadů padlo opravdu hodně, ale jediný možný arguent je ten, že vodovodní kohoutek vynalezl nějaký pan Kohoutek a svému vynálezu propůjčil i své jméno. Ale pokud tomu tak není, tak osoba, která vodovodní kohoutek pojmenovala, musela mít nejspíš hodně bujnou fantazii.