Co nového ve Středozemi

Studentská stávka


Sam se zhluboka nadechl. „Tak jsem se vrátil.“ Těmito slovy již před více jak šedesáti lety zakončil J. R. R. Tolkien svůj celosvětově známý román, Pána prstenů. Od té doby jsme se dočkali jak filmového zpracování od Petera Jacksona, tak i několika dalších knih ze světa Středozemě. Nicméně svět, který Tolkien vytvořil, ještě skrývá mnohá tajemství, a i po těch všech letech se dočkáme další návštěvy světa obydleného urozenými elfy, tvrdohlavými trpaslíky, nebojácnými lidmi a v neposlední řadě malými hobity.

Mezinárodní společnost Amazon se chystá natočit fantasy seriál, který by předcházel ději Pána prstenů. Na produkci už získala práva, a podle dostupných informací se má jednat o seriál se nejvyšším rozpočtem všech dob! Mnozí se na seriál těší, někteří ho naopak kritizují. Filmová trilogie nasadila laťku velice vysoko, takže tvůrce seriálu čeká těžký úkol. Naplnit očekávání diváků nebude lehké. Těžko ale můžeme kritizovat něco, co jsme ještě neviděli. Jelikož ještě není známo, kdy seriál chystá premiéru, nezbývá nám než čekat a doufat.

Seriál ale není jedinou novinkou ze Středozemě! Je tomu zhruba rok, kdy vyšel román o Berenovi a Lúthien. Ještě jsme se ani nedočkali českého překladu a Christopher Tolkien oznámil, že se chystá vydat knihu – The fall of Gondolin, tedy pád Gondolinu. Kniha bude podrobně vyprávět příběh o porážce jedné z nejmocnějších elfských říší prvního věku, který už byl shrnut v Silmarillionu. Kniha je zároveň i pokračováním příběhu Húrinovi děti, takže se dozvíme, co se vlastně stalo se samotným Húrinem. Nenechte se vylekat, pokud jste Silmarillion ani Húrinovi děti nečetli. Zmínka o Gondolinu je i ve filmu Hobit. Když Gandalf společně s trpaslíky a Bilbem nalézají v jeskyni zapomenuté meče, můžeme slyšet, jak čaroděj říká: „Takové meče by žádný skřet nevyrobil. Tyhle vyrobili elfové v Gondolinu. Lepší čepel nenajdeš.“

Aby toho nebylo málo, čeká nás ještě krátký amatérský film. Mnozí z vás jistě viděli Hon na Gluma, který nám přiblížil, jak Gandalf za pomoci Aragorna vypátral Gluma. Nyní se ale chystá něco velkolepějšího, o čemž vypovídá jen název: The Horn of Gondor (Roh Gondoru). Krátký snímek se soustředí na Borondira, Gondorského rytíře, který sjednotí tehdy ještě kočovné Rohiry, aby přispěchali na pomoc Gondoru. Ano, tehdy poprvé Gondor volal o pomoc a diváci už brzy zjistí, zdali Rohan odpoví. Že jste o žádném takovém příběhu neslyšeli? Vyvedu vás z omylu a napovím, že ten samý roh, který nosil Borondir, se o pár set let později dostal do rukou Boromira, syna Denethorova.

Jak už jsem psal, Středozemě skrývá mnohá tajemství a i po dlouhé době máme co objevovat. Myslím, že můžu mluvit za všechny přátele Tolkienova díla, když řeknu, že se máme na co těšit.

Tip pro výlet na závěr

Každý fanoušek Pána prstenů minimálně jednou zatoužil po návštěvě Nového Zélandu, kde se filmy natáčeli. Projít se pohádkovou, ale přesto důvěrně známou krajinou a cestou míjet hobití domky s velkými kulatými dveřmi. Co si ale budeme povídat, výlet na Nový Zéland není levná záležitost. Díky jednomu věrnému čtenáři Tolkiena už ale nikam létat nemusíte! Pan Svatoslav Hofman v Orlických horách vlastnoručně vybudoval tzv. Český Hobitín. K nalezení je zde i hospoda u Zeleného Draka! Během června a srpna se zde ale bude natáčet fanfilm Stíny kraje, takže Hobitín bude zavřený. Jinak je vstup možný jen po předchozí domluvě. Pokud byste se chtěli o Českém Hobitínu dozvědět něco víc, navštivte jejich facebookový profil: www.facebook.com/CzechHobbiton/.